Čo potrebuje dieťa do škôlky? Toto sú nevyhnutnosti každého škôlkara

Máte doma budúceho škôlkara? Je to veľká vec, ktorá si zaslúži poctivú prípravu. Je dôležité spraviť si prieskum a hľadať cenné informácie, aby ste vedeli, čo dieťa pri nástupe do škôlky musí mať. Viete, aká je základná výbava dnešného škôlkara

Zoznam vecí do škôlky

Hoci sa môže zdať, že škôlkar veľa vecí nepotrebuje, predsa len si dajte tú námahu a po zápise a prijatí dieťaťa do škôlky zistite, aké pomôcky si má so sebou v septembri pri nástupe do škôlky priniesť. Každá škôlka má svoje vlastné zoznamy, ktoré sa môžu trochu odlišovať, a preto je najlepšie riadiť sa podľa pokynov, ktoré tá-ktorá škôlka rodičom poskytne. Zvyčajne pokyny dostanú priamo rodičia, prípadne je zoznam, čo potrebuje dieťa do škôlky, sprístupnený na nástenke škôlky, alebo ho nájdete na internetovej stránke materskej školy. Odporúčame prečítať si ho hneď v prvý deň škôlky, respektíve ešte počas letných prázdnin, aby ste boli na september pripravení. 

Základná výbava škôlkara

Existujú základné pomôcky, čo treba v škôlke a v zásade sa nelíšia. Čo budete potrebovať v každej škôlke na Slovensku?

Hygienické potreby

Malý škôlkar si do škôlky prináša hygienické potreby, a to vreckovky, toaletný papier, vlastný plastový pohárik, zubnú kefku, pastu, uterák, hrebeň a mydlo. Tento zoznam berte ako orientačný, niektoré škôlky vyžadujú od rodičov viac, iné naopak časť z toho zabezpečujú z vlastných zdrojov.

Prezuvky, pyžamo a náhradné oblečenie

Dieťatko by malo mať v škôlke topánky na prezutie – ideálne pohodlné papuče. Potrebovať bude aj pyžamo – s dlhými rukávmi a nohavicami v chladnejšom období, počas jarných a letných mesiacov pokojne kratšie. V skrinke škôlkara by nemalo chýbať ani náhradné oblečenie – tepláky, legíny, tričko s krátkym a dlhým rukávom, ponožky aj spodná bielizeň pre prípady, ak by bolo potrebné dieťatko prezliecť. 

Niektoré škôlky môžu požadovať špeciálne oblečenie na cvičenie 

Kraťasy, ponožky, tričko s krátkym rukávom a vhodnú obuv (cvičky, tenisky). Stať sa môže aj to, že bude nutné dieťaťu zabezpečiť odev do daždivého počasia – pršiplášť, nepremokavé nohavice a gumáky. 

Potreby na maľovanie

 

Pomôcky na maľovanie a kreslenie – pastelky, vodové farby, štetce či farebné papiere zvyčajne zabezpečujú škôlky, avšak môže sa stať, že je to po vzájomnej dohode v rodičovskej réžii. 

Plachta a obliečky 

Aj plachtu na posteľ a obliečky môžu od vás niektoré škôlky, najmä tie menšie, požadovať. Prípadne sa dohodnete, že budete plachtu s obliečkou každý mesiac doma prať. 

Najdôležitejšie je, aby sa dieťa do škôlky tešilo

Nezabúdajte, že škôlka by mala byť pre dieťa v prvom rade radostnou novou skúsenosťou, nie stresom a strašiakom. Pre veľa detí je nástup do škôlky veľkou skúškou a veľmi pomáha, ak sa im to my, rodičia snažíme čo najviac uľahčiť a spríjemniť. Môžete dieťatku kúpiť pekný batoh alebo vrecúško na prezuvky, prípadne iné drobnosti, ktoré si so sebou vezme do škôlky a bude sa z nich tešiť. Aj oblečenie a papučky nakupujte spoločne a nechajte dieťa, aby si vybralo, čo sa mu páči. Nech je preňho škôlka dobrodružstvom, na ktoré sa úprimne teší.