24Nov
Keď dieťa pochytí nekontrolovateľný hnev a zlosť, mnoho rodičov to pripisuje prirodzenému vývoju a zväčša to považujú za prirodzené. Prípadné zmeny nálad u detí príliš neriešia a čakajú, že sa to vyrieši samo. Pritom včasná návšteva odborníka v spojitosti so záchvatmi môže odhaliť viac či menej závažné zdravotné problémy.
Keď dieťa pochytí nekontrolovateľný hnev a zlosť, mnoho rodičov to pripisuje prirodzenému vývoju a zväčša to považujú za prirodzené. Prípadné zmeny nálad u detí príliš neriešia a čakajú, že sa to vyrieši samo. Pritom včasná návšteva odborníka v spojitosti so záchvatmi môže odhaliť viac či menej závažné zdravotné problémy.
Kedy je nutné spozornieť a vyhľadať odbornú pomoc?
Je pochopiteľné, že návšteva detského lekára či psychológa s neposlušným a večne nahnevaným dieťaťom nie je príjemná. Občas to rodičia vzťahujú na seba a vlastné zlyhanie, inokedy veria, že výkyvy v správaní dieťaťa sa časom ustália. Ako ukázala nedávna zahraničná štúdia, ktorej sa zúčastnilo vyše tisíc rodičov detí vo veku od 5 do 17 rokov, len polovica z nich by vyhľadala odbornú lekársku pomoc okamžite pri prvotných problémoch so správaním u detí. Paradoxne, takmer 40 percent z opýtaných malo z domu skúsenosti s istou formou nepozornosti a výkyvmi nálad dieťaťa, napríklad malo ich dieťa problémy s vypracovaním domácich úloh.
Detské emočné zdravie a správanie, respektíve jeho výkyvy oproti bežnému normálu, neradno podceňovať – môžu totiž signalizovať rôzne zdravotné komplikácie, napríklad depresie, poruchy pozornosti alebo v adolescentnom veku aj užívanie návykových látok.
U detí v ranom veku je častou príčinou zmien nálad istá forma depresie, ktorá je zvyčajne reakciou dieťaťa na závažné nedostatky v kontakte s rodičmi (napríklad s matkou, ktorá sama depresiou trpí). Môže to byť však aj jeden z prejavov iného somatického ochorenia. Najčastejšie sa prejavuje:
apatiou,V predškolskom veku deti ešte nedokážu rozlišovať svoje nálady, preto ani nevedia pomenovať, čo ich trápi. Okrem útlmu spontánnych aktivít sa u nich depresia často prejavuje v podobe rôznych bolestí bruška, zažívacích ťažkostí (hnačka, zápcha), trápia ich problémy so spánkom (nadmerný spánok, strach zo zaspávania spojený s nočnými morami a iné).
Zdrojom depresií a s tým súvisiacimi zmenami nálad býva u detí v predškolskom veku zmena – často sa trápia s adaptáciou na nové prostredie v škôlke, trápia ich konflikty doma medzi rodičmi, niekedy tiež príchod nového súrodenca do rodiny – menej pozornosti a obavy zo straty rodičov a ich lásky. Niektoré citlivejšie deti môžu klamať telom – tvária sa, že všetko zvládajú a zdanlivo si nič nevšímajú, avšak v skutočnosti „to v nich potichu vrie“.
Ak spozorujete zmeny správania a náladovosť u vášho dieťaťa, ako prvý krok môže poslúžiť konzultácia s učiteľkou v materskej škole, ktorá si mohla/nemusela všimnúť nejaké rozdiely v správaní vášho dieťatka (je bojazlivejšie, utiahnutejšie, alebo sa púšťa s ostatnými deťmi do konfliktov), prípadne vyhľadajte detského psychológa.
Školský vek je spojený s veľkým výkonom, s adaptáciou na nový systém a presadzovaním sa v kolektíve rovesníkov, v puberte sa k tomu pridáva experimentovanie a snaha zapadnúť. Prichádzajú prvé lásky a sklamania. To všetko môže byť zdrojom depresie predpubertálneho a pubertálneho dieťaťa, ktorá sa opäť prejavuje rozličnými telesnými problémami (bolesti hlavy, zažívacie komplikácie, únava). Dieťa ale už je schopné hovoriť o tom, že je smutné a niekedy dokonca pomenuje aj dôvody, prečo sa tak cíti. V prípade, že o zmenách nálad doma nekomunikuje, zvyčajne sa to ukáže vo forme zhoršeného prospechu v škole, nezáujmom o obľúbené aktivity a koníčky, stratou kamarátov, nechutenstvom, prípadne naopak prejedaním. Po desiatom roku života sa môžu začať objavovať myšlienky o tom, že život nemá cenu a že by možno bolo lepšie tu nebyť.
Toto všetko je nutné brať vážne a nenechať dieťa, aby bolo na svoje starosti a trápenie samo. V tomto veku už s ním môžete veci prebrať, niekedy je vhodné sa pri dobrých vzťahoch so školou porozprávať aj s triednym učiteľom či školským psychológom
25Jan
Aké hry ste sa hrávali ako deti? Naučte svoje ratolesti obľúbené hry svojej mladosti a vráťte sa tým do detstva. Pripomeňte si spolu s nimi pravidlá najobľúbenejších hier minulosti.
Ďalej >16Jan
Nástup do materskej školy je veľkým medzníkom v živote dieťaťa aj rodičov. Kým niektoré deti zvládnu škôlku bez väčších problémov, iné si to doslova „odtrpia“. Ako sa pripraviť na vstup dieťaťa do materskej školy, aby ste to zvládli bez väčších problémov?
Ďalej >12Jan
Máte pocit, že nadišiel správny čas zoznámiť dieťa s farbami? Chcete ho naučiť rozlišovať a správne pomenovať základné farebné odtiene? Skúste to formou hry v rámci každodenných činností.
Ďalej >