Ako naučiť dieťa poznať čas na hodinách?

Jedným z predpokladov pre úspešné absolvovanie školskej dochádzky na prvom stupni je aj poznanie času na hodinách. Deti sa hodiny dokážu naučiť už v predškolskom veku, a to dokonca aj vtedy, keď nepoznajú ani jednu jedinú číslovku. Zdá sa vám to nemožné? Na poznanie času je predsa potrebné poznať číslovky, alebo nie? Odpoveď na túto otázku sa dozviete nižšie.

Ako naučiť dieťa hodiny

Deti dokážu vnímať čas už od naozaj útleho veku – spája sa im s intervalmi spánku, ale aj jednotlivých chodov jedla počas dňa. Už okolo veku troch rokov sú však schopné naučiť sa čas vyjadriť a vnímať čas aj inak, než len pocitom hladu a únavou. Dieťa sa však nenaučí konkrétnu číslovku alebo čas, ale práve pozíciu ručičiek na hodinách. Podľa toho, kde sa ktorá ručička nachádza, sa deti dokážu orientovať v čase. 

Učíme sa hodiny

Na začiatok vám budú stačiť 3 rôzne časové údaje, ktoré by mali byť od seba vizuálne dostatočne odlišné. Prvý, najjednoduchší čas je určite 12 hodín. Obidve ručičky ukazujú hore a tento čas si môžu deti spojiť napríklad s obedom.

Druhý vhodný čas môže byť napríklad pol druhej, kedy veľká ručička je na šestke a malá medzi 1 a 2. Tento čas si detičky môžu spojiť s poobedňajším spánkom

Tretí dobrý čas môže byť 7 hodín. Počas tohto času môžu ráno vstávať, ale môže to byť aj čas večer, kedy im zvyknete zapnúť televízor so svojou obľúbenou rozprávkou

Tipy na ručičkové hodiny

Zo začiatku deti nepochopia súvislosti toho, ako ručičky medzi sebou súvisia a pracujú a budú čakať len na to, kedy sa obe dostanú na to konkrétne miesto. Čoskoro si však začnú všímať, o koľko sa posunie ktorá ručička v závislosti od tej druhej, a práve to je prvý krok ku komplexnejšej znalosti času. Pomôcť s učením im môže napríklad aj plyšový Budík z ich obľúbeného detského DVD Bumbarasa.

Nebojte sa digitálnych hodín

Digitálne hodiny sú vhodné skôr už pre deti, ktoré ovládajú aspoň základné číslovky. Opäť však môžete pristúpiť skôr k vizuálnej výuke, a to tak, že si vytlačíte obrázky časov digitálnych hodín a dáte si ich napríklad na chladničku. Ak bude na jednom papieri 12:30, čo znamená napríklad čas obeda, dieťa sa pozrie na hodiny vedľa na rúre, a ak sa všetky čísla zhodujú, vie, aký je práve čas.

Predpoklady pre naučenie hodín

Aby sa vaše deti mohli naučiť hodiny naozaj dokonale, musia ovládať číslovky. Veľké množstvo detí to dokáže už v predškolskom veku pred nástupom do prvého ročníka základnej školy. Nemusíte sa však báť, ak to vaše deti ešte nevedia. Práve prváčikovia na základnej škole majú v osnovách všetky základné číslovky, ale aj ich použitie napríklad pri určovaní času.