Hravú prípravu na školu zvládnete aj doma

Pred nástupom do prvého ročníka základnej školy musí dieťa splniť stanovené minimálne požiadavky, bez ktorých nie je možné začať serióznu výučbu. Ide o sériu elementárnych zručností a vedomostí, ktoré sú nevyhnutné pre bezproblémové nadviazanie so zložitejšou vyučovacou látkou. Čo všetko by mali deti ovládať pred nástupom do školy a ako im hravou formou pomôcť s touto prípravou?

Hravá príprava na školu

Hravá príprava je v posledných rokoch založená na rôznych Montessori pomôckach a hračkách. Celý tento prístup stavia na hravej forme učenia s pozitívnou motiváciou, vďaka čomu sa pri rozvíjaní akejkoľvek zručnosti alebo naberaní nových vedomostí dá na rozdiel od klasického systému výučby postupovať efektívnejšie a s minimálnou dávkou stresu.

Všetky veci, ktoré sú pre nás samozrejmosťou

Pred nástupom do školy potrebujú mať deti zvládnuté konkrétne činnosti a očakáva sa od nich aj rozsah určitých vedomostí. Nemusíte sa báť, nie je to žiadna raketová veda a ak by aj náhodou dieťa ešte nebolo na školu pripravené, dá sa to vyriešiť odkladom, ktorý je v mnohých prípadoch naozaj skvelý a poskytne dieťaťu dostatok času na bezproblémové zvládnutie školskej dochádzky. 

Deti musia ovládať veci, ako napríklad určovanie času, základnú orientáciu v okolí svojho bydliska, poznať svoje meno, adresu alebo dátum narodenia a vedieť napočítať aspoň do 5. Reč by mala byť zrozumiteľná a musí rozumieť aj jednoduchým úlohám, ktoré treba vypracovať v správnom poradí. Dôležité sú aj základy jemnej motoriky (vedieť pracovať s písacími potrebami), ale aj emočná a fyzická vyspelosť – dieťa sa musí vedieť samostatne obliecť či vybaviť si všetko potrebné na WC.

Didaktické hračky pre predškolákov

Ako sme spomenuli vyššie, s hravou formou prípravy vám môžu pomôcť rôzne interaktívne hračky a hry, pri ktorých dieťa ani netuší, že sa vlastne niečo učí. Medzi tie najjednoduchšie patrí napríklad pexeso, z ktorého sa dokáže dieťa naučiť všetko od farieb cez čísla až po zvieratká či dopravné značky. V súčasnosti nájdete na trhu (a teda v každom hračkárstve) množstvo iných, oveľa prepracovanejších pomôcok. Staviť však môžete aj na klasiku, ako sú rôzne pracovné zošity či knižky, kde majú deti za úlohu identifikovať alebo vyfarbovať rôzne predmety a získavať tak skúsenosti.

Aby sa z hry nestalo nudné učenie

Deti milujú spoznávať okolitý svet napríklad pomocou detských DVD. Detský mozog je ako špongia – dokáže toho strašne veľa nasať. Deti sa mimoriadne efektívne učia najmä sledovaním a napodobňovaním – od rodičov preberajú napríklad vzorce chovania. Veľa sa však dozvedia aj z náučných programov a relácií či detských pesničiek.

DVD Farebný svet od Fíha tralala

Inšpirujte sa v škôlke

Ak vás nenapadá žiadny ďalší originálny spôsob hravej prípravy, pokojne sa inšpirujte osnovami, ktorými sa riadia pani učiteľky v škôlke. Materské školy a postupy v nich sa neustále modernizujú. Nezabudnite však na najdôležitejšiu vec. Žiadna didaktická hračka alebo skvelý učebný plán nenahradíte dieťaťu vašu pozornosť. Medzi najšikovnejšie detičky patria tie, ktorým rodičia venujú dostatok času a trpezlivosti a pomáhajú im objavovať svet okolo seba.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie