Ako naučiť kresliť vaše deti? Jednoduché tipy

Chcete, aby vaše deti trávili viac času kreatívnou činnosťou, ako je napríklad kreslenie? Tie deti, ktoré už objavili čaro maľovania, pravdepodobne len ťažko odtrhnete od stolíka, na ktorom ich čakajú farbičky a hárky papiera. Čo však s deťmi, ktoré kreslenie zatiaľ nebaví alebo jednoducho kresliť nevedia? Máme niekoľko tipov, ako s ním začať už od útleho veku.

Kreslenie u detí

Kreslenie je najrýchlejší, najlacnejší a najjednoduchší spôsob, ako u detí trénovať ich predstavivosť. Deti dokážu kresliť celé hodiny – veci, ktoré vidia, veci, o ktorých ste im čítali, ale aj veci, ktoré si samé vymysleli. Keď vám deti prvý raz v živote venujú obrázok, ktorý namaľovali len a len pre vás, pravdepodobne sa nezaobídete bez sĺz.

Ako naučiť deti kresliť?

Ako prvé by sa mali deti stretnúť s farbičkami a omaľovánkami. Ak dáte omaľovánku do ruky ročnému alebo dvojročnému dieťaťu, pravdepodobne si na nej len vybije prebytočnú energiu. Začne však získavať prvé návyky potrebné pre kreslenie, pochopí, ako sa má držať farbička, ktorým koncom sa píše a vynikajúco si vytrénuje jemnú motoriku. 

 

 

Omaľovánka Fíha tralala

Rôzne spôsoby kreslenia a maľovania

Keď už sa deti zoznámili s farbičkami a omaľovánkami, prichádza čas zoznámiť ich s prázdnym hárkom papiera a ceruzkou. Nie je to však jediná možnosť, ktorú by deti mal vyskúšať. Rozhodne stavte aj na magnetické tabuľky priamo pre deti, v lete vám príde vhod krieda a chodník, v kancelárii deti zabaví whiteboard a fixka, no staršie deti rozhodne využijú aj vodovky a výkres.

Skúste elektronické maľovanie

Často zbytočne démonizované tablety treba využiť na rozvoj kreativity. Nainštalujte deťom aplikáciu na kreslenie a nechajte ich, nech popustia uzdu svojej fantázii. Pre smartfóny a tablety existuje množstvo aplikácií pre deti na rozvoj ich predstavivosti. Videá a hry síce deti na chvíľu zabavia, no nemajú takú pridanú hodnotu ako kreatívna aktivita.

Čo ďalšie výtvarné prejavy?

So staršími detičkami môžete vyskúšať aj ďalšie kreatívne činnosti. Modelovanie z plastelíny, výroba stromčekov z drôtu, ozdôb z gaštanov a špajdlí, ale aj maľovanie vodovkami na sneh. Zo snehu môžu deti stavať hrady či iné stavby a v lete dokážete sneh nahradiť zase pieskom. Tvorivé deti budú tvorivé aj v dospelosti, čo sa im môže zísť v súkromnom aj v pracovnom živote.