Ako napísať list Ježiškovi a kam ho poslať?

Či už vo vašej rodine s deťmi píšete dopis Ježiškovi, Dedovi Mrázovi, Santa Clausovi alebo inej mýtickej a tajuplnej bytosti, zbystrite pozornosť. Pripravili sme si pre vás niekoľko stručných tipov, ktoré vám pomôžu mať z tejto činnosti radosť, vyhnúť sa stresu a pripraviť deťom dokonalý program plný očakávania a nadšenia.

 

List Ježiškovi

Čo v tom dopise teda bude? Bude to len jedna vec alebo nekonečný zoznam prianí? Dieťa vám veľmi rýchlo povie, čo všetko by chcelo do listu napísať. Je však len a len na vás, čo mu tam v reále dovolíte napísať. Vy predsa najlepšie viete, aké darčeky má pre vaše deti Ježiško nachystané, však? Ak chcete, aby dieťa dostalo všetko zo svojho zoznamu v dopise, mal by byť krátky a realistický. Ak chce vaše dieťa jednorožca alebo skutočnú vesmírnu loď, nie je to problém, no na Štedrý deň mu budete musieť vysvetliť, že jednorožci už Ježiškovi došli. Alebo si nájde pod stromčekom plyšového. :) 

Ako napísať list Ježiškovi

No predsa ručne a hlavne vlastnoručne. Je jedno, či to bude fixkou, ceruzkou, perom alebo voskovkou. Dôležité je, aby to dieťa napísalo z väčšej časti samé. Môže pokojne prikresliť aj nejaký pekný obrázok, respektíve celý zoznam môže byť tvorený obrázkami vecí, po ktorých túži. Nezabudnite keď tak priložiť aj nejakú peknú nálepku a zabaliť list do farebnej obálky so stužkou. 

Kde býva Ježiško?

Na obálku bude potrebné vypísať aj adresu. S tým môžete deťom pomôcť vy, robíte to predsa pre ich dobro, aby neurobili chybu a aby sa dopis k Ježiškovi naozaj dostal. Môžete ho poslať napríklad na takúto adresu:

 

Ježiško

Medzi sobou stajňou a továrňou na hračky

99 999 JEŽIŠKO

 

Pošta pre Ježiška

Ak chcete, aby bol tento zážitok naozaj autentický, odneste spoločne dopis do najbližšej poštovej schránky alebo rovno na poštu. Verte, že pani poštárka pri prepážke neuvidí také niečo prvý raz a vášmu dieťaťu potvrdí, že dopis poputuje prvou triedou letecky priamo k Ježiškovi.

Ako bojovať s prípadným sklamaním?

Ak dieťa prekukne tento zážitok alebo je sklamané z toho, že nedostalo všetky veci zo zoznamu, dostávate sa do jednej z tých prvých prekérnych situácií, ktorých bude v rodičovstve ešte naozaj veľa (odkiaľ sa berú deti a podobne :) ). Avšak, aj takáto situácia sa dá zvládnuť. Vždy môžete dieťaťu povedať pravdu alebo mu vysvetliť, že Ježiško jednoducho musel nejaké hračky a iné darčeky odložiť aj pre ostatné detičky. Hlavné je, aby z toho deti nemali traumu. Množstvo detí sa pri zistení pravdy však skôr cíti hrdo než sklamane, v princípe asi tak, že: „Ja už som veľký/á, ja už viem, ako je to naozaj.“ :)