Grafomotorika: Ako určiť jej úroveň u vašich detí?

V pedagogických, ale aj laických kruhoch sa čoraz viac spomína termín grafomotorika. Čo tento termín vlastne znamená, akú úroveň grafomotoriky by mali ovládať deti v jasliach, v materskej škole, ale aj na základnej škole, a aké rôzne činnosti spadajú pod termín grafomotorika? Na tieto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom článku.

Grafomotorika – čo to vlastne je?

Termín grafomotorika si musíme rozložiť na dve slová, z ktorých sa skladá. Prvým je grafo, čo môžeme voľne preložiť ako písmeno, druhým je motorika, čo je pohyblivosť alebo hybnosť. Grafomotorika sú teda schopnosti a činnosti, ktoré súvisia s písaním a kreslením – respektíve všeobecne narábaním s písacími potrebami.

Grafomotorika vo veku do troch rokov

Ako sme písali v jednom z našich predchádzajúcich článkov o kreslení, deti sa už vo veku jedného roka pravdepodobne stretnú s magnetickou tabuľkou, ale aj farbičkami či fixami. Je už len na vás, či na ne dohliadnete a dáte im k dispozícii papier, alebo začnú trénovať bez vášho vedomia na stenách v obývačke. :-) Po dovŕšení veku troch rokov by deti mali byť schopné správne držať ceruzku či pero a viesť čiary smerom, ktorým samé chcú, aby vznikol požadovaný obrázok.

Grafomotorika v škôlkarskom veku

Deti v škôlke budú pravdepodobne kresliť každý deň a vytváraniu prvých umeleckých diel sa budú venovať aj popoludní po návrate domov. Niektoré detičky dokážu už v poslednom ročníku materskej školy napísať prvé číslice a písmená, o čom sme tiež písali v jednom z našich predchádzajúcich článkov. Grafomotorika sa dá skvele trénovať napríklad aj vyfarbovaním obrázkov v omaľovánkach, kde sa musia trafiť do obrázku a neprejsť s farbičkou za čiaru.

omaľovánka Fíha tralala

Školská dochádzka a grafomotorika

Po nástupe do prvého ročníka základnej školy sa deťom dostane do rúk šlabikár, ale aj pracovný zošit s názvom „moje prvé čiary“. Kde sa naučia kresliť, respektíve písať prvé lastovičky, vlnovky a ďalšie jednoduché tvary, ktoré budú tvoriť základ pre budúce písmenká písané takzvaným „písaným“ písmom. Úroveň grafomotoriky v tomto veku už posúdi priamo pedagogický pracovník.

Čo všetko zahŕňa grafomotorika?

Pod grafomotoriku spadajú všetky čiastkové činnosti, ktorých kombináciou vznikne schopnosť plnohodnotného kreslenia a písania. Správny úchop ceruzky (malé detičky držia farbičky celou päsťou a postupne prichádzajú na ten správny „grip“), pohyb zápästím, ale aj tlak ceruzkou na papier – toto všetko sú predpoklady pre zvyšovanie úrovne grafomotoriky.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie