Didaktické hračky: Kedy ich zaradiť do výchovných postupov?

Didaktické pomôcky – termín, ktorý každý z nás už niekedy počul a jeho presnú definíciu by vám vedela vysypať z rukáva každá učiteľka v materskej škôlke či na základnej škole, ale samozrejme aj na vyšších stupňoch. Vedeli ste však, že existujú aj didaktické hračky – a to aj pre deti, ktoré ešte nie sú školopovinné? Dnes si niekoľko takých hračiek ukážeme a vysvetlíme si, prečo sú vlastne didaktické.

Didaktické hračky

Didaktické hračky sú predmety, ktoré deti vnímajú ako klasické hračky. V skutočnosti však majú za úlohu previesť ich akýmsi „tutoriálom“ na zvládnutie konkrétnej činnosti. Dieťa má možno pocit, že sa len hrá, no v skutočnosti trénuje praktickú zručnosť, ktorú bude využívať počas celého svojho života.

Didaktické pomôcky

Ako didaktické pomôcky sa často označujú najmä rôzne predmety, ktoré sú určené už pre školopovinné deti a majú im pomôcť ľahšie zvládnuť nadobudnutie nejakej zručnosti alebo vedomosti – a to v prvom rade hravou formou. Neskrývajú sa za to, že by boli hračkami. Majú len motivovať deti k učeniu tým, že učenie môže byť aj zábavné.

Hračky na rozvoj pohybu

Didaktické hračky sú často určené aj na rozvoj pohybu – napríklad na rozvoj jemnej motoriky u malých detí, Navliekanie korálok, prepchávanie rôznych tvarov cez adekvátne otvory, ale aj zatĺkanie guľôčok do jamky – to všetko môžu byť didaktické hračky, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu so správnymi vývinom.

Hračky na učenie

Didaktické hračky pre škôlkarov môžu napríklad obsahovať aj čísla, písmenká, farby, zvieratká a mnoho ďalších vecí, ktoré by malo dieťa vedieť pomenovať ešte pred nástupom na základnú školu. Magnetická tabuľa s číslami pomôže dieťaťu spočítať si dôležité hračky ešte predtým, než nastúpi do prvej triedy základnej školy.

Hračky pre ovládnutie základných zručností

Umývanie si zúbkov, zaväzovanie šnúrok, zapínanie gombíkov, zamykanie kľúčom v zámku – aj na takéto a iné činnosti existujú didaktické hračky. Obľúbené sú najmä tabule, ktoré sú plné podobných aktivít a deti si ich môžu trénovať na jednom mieste. Sú to takzvané activity boardy, ktoré šikovný otecko dokáže vyrobiť aj doma.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie