13May
Deti a cudzie jazyky, to jednoducho ide k sebe. Čím je človek mladší, tým rýchlejšie nasáva všetky podnety z bezprostredného okolia, cudziu reč nevynímajúc. Skúsite bilingválnu výchovu alebo radšej zvolíte hravý prístup k výučbe cudzieho jazyka u vás doma? Tu je niekoľko kreatívnych spôsobov, ako dieťa naučiť hovoriť aj iným ako materinským jazykom ešte pred nástupom do školy.
Deti a cudzie jazyky, to jednoducho ide k sebe. Čím je človek mladší, tým rýchlejšie nasáva všetky podnety z bezprostredného okolia, cudziu reč nevynímajúc. Skúsite bilingválnu výchovu alebo radšej zvolíte hravý prístup k výučbe cudzieho jazyka u vás doma? Tu je niekoľko kreatívnych spôsobov, ako dieťa naučiť hovoriť aj iným ako materinským jazykom ešte pred nástupom do školy.
Malé deti majú úžasnú schopnosť učiť sa cudzie jazyky, a to aj niekoľko rečí súbežne. Najlepším vekom na začiatok učenia angličtiny pre deti sú prvé tri roky života dieťaťa. A možností je nekonečne veľa – deti sa môžu s cudzím jazykom zoznámiť doma, v škôlke, prípadne na špeciálnych jazykových kurzoch pre najmenšie detičky. Základom je, aby bolo učenie jazykov zábavné, na čo slúžia rôzne pesničky a hry na učenie angličtiny, prípadne iných rečí.
Pre bábätká a batoľatá neexistujú žiadne cudzie reči, cudzí jazyk sa učia rovnako prirodzene ako materinskú reč. Vnímajú melódiu, rytmus a štruktúru jazyka – všetko sa učia odposluchom, a tak mnohokrát inej reči rozumejú skôr, ako sú schopné hovoriť.
Malé deti sa netrápia ani vetnou stavbou, jazyk prijímajú intuitívne tým, že ho počúvajú. Neskôr pri hovorení sa učia tak, že opakujú a postupne si osvojujú základné slovíčka, ktoré budú neskôr používať rovnako samozrejme ako materinskú reč.
Bilingválna výchova je založená na tom, že jeden rodič komunikuje s dieťaťom v jednom, materinskom jazyku – napríklad po slovensky a druhý rodič v cudzej reči. To umožňuje dieťaťu prirodzene rozvíjať a zlepšovať sa v obidvoch jazykoch. Dieťa si automaticky spája daného rodiča s konkrétnym jazykom a ľahšie sa ho učí, kým rodičia medzi sebou hovoria hlavným jazykom, na ktorom sa dohodli. V jednojazyčnej domácnosti je to, prirodzene, ich materinský jazyk, zatiaľ čo partneri, ktorí pochádzajú z rozdielnych kultúr, sa dohodnú na prioritnom jazyku vo svojej domácnosti.
Základným pravidlom bilingválnej výchovy dieťaťa je, že rodič, ktorý komunikuje v minoritnom jazyku, musí s dieťaťom hovoriť výlučne v tejto reči. Aj v prípadoch, že dieťa odpovie v hlavnom jazyku, rodič sa dožaduje odpovede v minoritnom – cudzom jazyku a nereaguje, kým sa dieťa neopraví.
Výučba, ktorá deti skutočne baví a motivuje, je hravá a kreatívna. Deti milujú hudbu, spev a tanec, preto by hudba, pesničky a pohyb mali byť samozrejmou súčasťou výučby cudzej reči. Počas hodiny sa deti formou rozmanitých hier naučia pomenovať veci okolo seba, ktoré sa bežne učia vo svojom rodnom jazyku – rozoznávajú zvieratá, rodinu, farby a dopravné prostriedky, čím si nenásilne a celkom spontánne rozširujú slovnú zásobu.
Dieťa sa najlepšie učí vtedy, keď učenie vníma prirodzene. Ideálne ako hru alebo je súčasťou jeho každodennej rutiny – napríklad kontakt s priateľmi, ktorí hovoria inými jazykmi, počúvanie rozprávok a pesničiek na učenie jazykov, dostupné sú aj rôzne aplikácie na učenie cudzích jazykov pre deti. Už v tomto nízkom veku môžete k tomu pripojiť aj jazykové kurzy, na ktoré neskôr nadviaže výučba cudzieho jazyka v materskej škole.
A nezabudnite, chváľte dieťa za pokroky a snahu a povzbudzujte ho. Dajte pozor, aby ste na dieťa nevytvárali prehnaný tlak, ktorý by mohol u neho vyvolať odpor k učeniu cudzej reči. Pokiaľ viete, že má rado určitú postavičku, zožeňte mu knihu alebo film v pôvodnom znení, aj to bude preň motivácia, aby malo väčšiu snahu naučiť sa nové slovíčka a porozumieť príbehu.
02Jun
Poznáme to všetky. Ráno plné odhodlania: "Dnes sa určite s deťmi vybláznime von alebo si konečne zacvičím!" No príde poobedie, únava, hlava plná výhovoriek a večer končíme s jemným pocitom viny pred telkou.
Ďalej >02Jun
Viete o lastovičkách všetko dôležité? Poďme to zistiť!
Ďalej >25May
Každý rodič zažil situáciu, keď mu došli nápady a hrozilo, že sa deti začnú nudiť. Čo rýchlo vymyslieť, ideálne niečo originálne a prínosné? Ako skvelý tip sa javia domáce recepty a experimenty, ktoré deti zaručene zabavia aj čo-to naučia.
Ďalej >ODOSIELANIE ZÁSIELOK