09Nov
Jeseň nemusí byť len o skracujúcich sa dňoch a zlej nálade z upršaného počasia. Čo na tom, že prší?
Jeseň nemusí byť len o skracujúcich sa dňoch a zlej nálade z upršaného počasia. Čo na tom, že prší? Nasaďte si gumáky a pršiplášť a hurá von! A keď fúka? Konečne poriadne prevetráte šarkana.
Ak hľadáte viac tipov, čo robiť v jesennom období, tu je niekoľko inšpirácií na jesenné aktivity a tvorenie s deťmi.
Jeseň je skvelým obdobím na turistiku s deťmi. Stačí sa vybrať niekde v blízkosti bydliska na jesennú túru. Cieľom nie je nachodiť desiatky kilometrov, prípadne pokoriť rekordy, ale skôr počas pokojnej prechádzky nazbierať šípky na čaj, gaštany a žalude na domáce tvorenie a pri veľkom šťastí aj hríby. Tie môžete spoločne zavariť, prípadne nakrájať na sušenie do vianočnej kapustnice.
Je najvyšší čas zaskákať si v kalužiach! Stačí oprášiť pršiplášť s gumákmi a vyraziť na prechádzku. Nechajte deti bez výčitiek rozbehnúť sa do najbližšej mláky, nech sa vyskáču do zbláznenia, prípadne aspoň do ďalšej jesene. A pokojne sa k nim pridajte, len nezabudnite na nepremokavú obuv.
Výbornou tvorivou aktivitou, ako zabaviť deti počas sychravej jesene, je vyrezávanie tekvíc a následné zdobenie príbytku. Ideálna tekvica na vyrezávanie by mala byť dostatočne veľká, nie veľmi tvrdá, pekne oranžová a je fajn, keď má pravidelný tvar. Okrem fantázie a spoločnej pomoci budete na krásnu dekoráciu z tekvice potrebovať ostrý nôž a lyžicu na vydlabanie. Rozhodne odporúčame načrtnúť si motív, aby ste vedeli, kde máte zarezať. Najprv je dobré vyrezať poklop tak, aby sa dal nasadiť späť, a pokračovať so zvyškom tekvice. Do vydlabanej a vyrezanej tekvice vložte sviečku a jesenná dekorácia je na svete.
A aby z tekvice nič nevyšlo nazmar, vydlabaný zvyšok okrem jadierok použite na chutnú tekvicovú polievku. Uvariť ju nie je nič zložité, stačí dobrá tekvica – najlepšia je odroda hokkaido, ktorú uvarte spolu so smotanou alebo aj bez. Rozmixovanú hustú polievku stačí dochutiť korením a bazalkou a posypať tekvicovými semienkami.
Obdobie jesene, obzvlášť november a Dušičky, sú časom, keď si viac ako inokedy spomíname na tých, ktorí už nie sú s nami. Zaspomínajte si na milovaných zosnulých spolu s deťmi a choďte im s deťmi zapáliť sviečku. Nemusíte spomínať len smutne, určite sa vám vybaví mnoho veselých chvíľ, ktoré ste s milovanou babičkou či starkým zažili, tak ich rozpovedzte aj svojim najmenším.
Ak patríte k malým aj veľkým domácim majstrom, môžete si vlastnoručne vyrobiť vtáčiu búdku či kŕmidlo, kam budete počas celej jesene a zimy operencom sypať kadejaké dobroty.
Zahrajte sa spolu s deťmi jednak pri zbere opadaných listov, ale aj následne pri zábavnom tvorení z lístia. Fantázii a množstvu nazbieraných listov sa medze nekladú. Z opadaných listov môžete vytvoriť krásnu loďku, listové sviečky, jesenný portrét aj listové zvieratká. Pomôcť si môžete videami na Youtube, kde z jesenných listov vznikajú úžasné výtvory hodné jesennej výstavy u vás doma.
23Feb
Relaxácia by mala byť prirodzenou súčasťou života dieťaťa od narodenia. Naučiť dieťa správne relaxovať je kľúčom k dosiahnutiu zdravého psychického vývoja, vyrovnanosti a pokoja v rámci celej rodiny.
Ďalej >10Feb
Šikana je v školách stále prítomná a nič na tom nemení ani fakt, že osveta na túto tému je čoraz hlasnejšia. A rovnako je stále veľké percento rodičov, ktorí nevedia, ako by mali v prípade šikany svojho dieťaťa postupovať.
Ďalej >25Jan
Aké hry ste sa hrávali ako deti? Naučte svoje ratolesti obľúbené hry svojej mladosti a vráťte sa tým do detstva. Pripomeňte si spolu s nimi pravidlá najobľúbenejších hier minulosti.
Ďalej >